한국 고건축의 멋과 전통

해성동기와

공지사항 / Q&A / 갤러리 / 자유게시판

갤러리

갤러리

Ρόδο Αθήνα Υπουργείο Υγείας ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - Υγεία - «Ασπίδα» κατά του σακχ…

페이지 정보

작성자 Adrienne Boyett… 작성일24-09-30 01:01 조회4회 댓글0건

본문

δικαστικοί γραμματείς γραπτός διαγωνισμός - https://sevastikarakosta.gr/ATHENS-0000000982-dikastiki-grammatis-graptos-diagonismos.html; ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, άμεση ενημέρωση για όλες τις εξελίξεις, Διασκέδαση – Ψυχαγωγία και Αθλητισμός
550_334_22858.jpg
- Υγεία - «Ασπίδα» κατά του σακχαρώδη διαβήτη ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Απλό περπάτημα μισής ώρας την ημέρα μειώνει την πιθανότητα εμφάνισης σακχαρώδη διαβήτη κατά 35%-40%, και αν αυτή η εύκολη φυσική δραστηριότητα συνδυαστεί με έναν υγιεινό τρόπο ζωής και καλύτερες διατροφικές συνήθειες, αποτελεί την καλύτερη «ασπίδα» παιδιών και ενηλίκων κατά του σακχαρώδη διαβήτη.



Αυτό επεσήμανε ο πρόεδρος του Εθνικού Κέντρου έρευνας, παραταση ενφια Πρόληψης και Θεραπείας του Σακχαρώδη Διαβήτη και των Επιπλοκών του (Ε.ΚΕ.ΔΙ.), καθηγητής Παθολογίας, Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Σακχαρώδη Διαβήτη, Σωτήριος Ράπτης, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, με αφορμή την Εβδομάδα Ευαισθητοποίησης κατά του Σακχαρώδη Διαβήτη, που κορυφώνεται την ερχόμενη Πέμπτη 14 Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη, με κεντρικό σύνθημα «Ας τιθασεύσουμε το σακχαρώδη διαβήτη τώρα».



Η πρόληψη και η εκπαίδευση των ατόμων με διαβήτη για τη σωστή αντιμετώπιση της ασθένειας είναι τα βασικά θέματα στα οποία επικεντρώνει τις προσπάθειες της η Διεθνής Ομοσπονδία Διαβήτη και στο πλαίσιο της παγκόσμιας ενημερωτικής εκστρατείας, με σύνθημα «Πρόλαβε το διαβήτη σου κι αν έχεις ήδη αντιμετώπισέ τον σωστά», το υπουργείο υγείας αναπτύσσει δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που στοχεύουν τόσο στην αποτελεσματική πρόληψη όσο και στην έγκαιρη διάγνωση του σακχαρώδη διαβήτη.



Η Ελλάδα συμμετέχει επίσης και στην παγκόσμια πρωτοβουλία φωταγώγησης κεντρικών κτιρίων και έτσι την ερχόμενη Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου, το κτίριο του Ελληνικού Κοινοβουλίου θα φωταγωγηθεί με το παραδοσιακό μπλε χρώμα της παγκόσμιας εκστρατείας κατά του σακχαρώδη διαβήτη.



Στην όλη προσπάθεια συμμετέχει και ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών (ΙΣΑ) και όπως είπε ο προεδρός του, Γιώργος Πατούλης, την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου, και ώρες 09:00 - 17:00, θα διενεργούνται στο Ιατρείο Κοινωνικής Αποστολής (Σεβαστουπόλεως 113, Αθήνα, τηλ. 2103816404, 3304008) δωρεάν μετρήσεις γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης (HbA1c) στους κατοίκους του Λεκανοπεδίου, από εξειδικευμένο νοσηλευτικό προσωπικό, με απλή αιμοληψία από το δάκτυλο.



Σύμφωνα με τους επιστήμονες ο σακχαρώδης διαβήτης έχει πάρει διαστάσεις «πανδημίας» την τελευταία δεκαπενταετία, καθώς ο αριθμός των ατόμων με διαβήτη σε ολόκληρο τον κόσμο έχει, πλέον, σχεδόν διπλασιαστεί και από 151 εκατομμύρια το 2000, σήμερα ξεπερνούν τα 300 εκατ. Το πλέον απογοητευτικό, πωσ υπολογιζεται ο ενφια όμως, είναι ότι η «έκρηξη» αυτή αναμένεται να συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, καθώς έως το 2020 ο συνολικός αριθμός των ατόμων με σακχαρώδη διαβήτη υπολογίζεται ότι θα έχει φτάσει τα 600 εκατομμύρια.



Στην Ελλάδα , τόνισε ο κ. Ράπτης, τα άτομα με διαβήτη τύπου 1 και 2 ανέρχονται σήμερα σε 1.200.000, δηλαδή ποσοστό περίπου 12% του γενικού πληθυσμού, ενώ ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό πάσχει χωρίς να το γνωρίζει.



Ιδιαίτερα ο σακχαρώδης διαβήτης τύπου 2, που αποτελεί το 95% του συνόλου των ατόμων με διαβήτη, χαρακτηρίζεται από τους ειδικούς ως «ύπουλος», καθώς τα πρώτα χρόνια της υπάρξεώς του υφίσταται χωρίς να εκδηλώνει συμπτώματα και σύμφωνα με τους επιστήμονες η υψηλότερη συχνότητα εμφάνισης του στο δυτικό κόσμο αποτελεί μια σαφή ένδειξη για τη συσχέτισή του με το σύγχρονο τρόπο ζωής, τις κακές διατροφικές συνήθειες, το κάπνισμα, την παχυσαρκία και την έλλειψη σωματικής άσκησης. Αποτελεί τη βασική αιτία θανάτου για περίπου 7.000.000 άτομα ετησίως σε παγκόσμιο επίπεδο και συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης καρδιαγγειακών επεισοδίων, νεφρικής ανεπάρκειας, νευροπάθειας, μονίμων βλαβών του αμφιβληστροειδούς του οφθαλμού και άλλων σοβαρών επιπλοκών.



«Η παγκόσμια αυτή επιδημία πρέπει να αναχαιτιστεί με τη λήψη προληπτικών διαγνωστικών και παιδαγωγικών μέτρων» ανέφερε ο κ. Ράπτης, προσθέτοντας ότι η υγεία των ατόμων με σακχαρώδη διαβήτη εξαρτάται κατά μεγάλο μέρος από τους ίδιους, ενώ ο γενικός πληθυσμός θα πρέπει να προσανατολιστεί σε αλλαγή του τρόπου ζωής του.



ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, ενφια ποιοι απαλλασσονται μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

Copyright ⓒ 2016 동기와.한국/해성동기와.한국 All Rights Reserved.